Chili mielone

Dostępność: duża ilość
Cena: 3,00 zł 3.00
ilość szt.
Zyskujesz 0 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Chilli (Capsicum annum lub Capsicum frutes RODZINA: Psiankowate (Solanaceae)

Papryczki chilli są najbardziej popularną ze wszystkich przypraw, zmieniającą każdą kuchnię wszędzie tam, gdzie się pojawiły. Kuchnie Ameryki Łacińskiej, Azji, Afryki, Karaibów i niektórych regionów Dalekiego Wschodu obficie korzystają z chilli. Sama nazwa chilli prawdopodobnie pochodzi od indiańskiego słowa Txile.

Papryczki chilli pochodzą z Meksyku. Znajdowano je w grobowcach prekolumbijskich w Peru. Gdy Krzysztof Kolumb w poszukiwaniu pieprzu dotarł do Nowego Świata, natknął się na chilli, które - jak ze zdumieniem stwierdził - miały ostrzejszy smak niż pieprz. Kolumb sprowadził swoje trofeum do Europy, skąd roślina trafiła do Afryki, Indii i na Daleki Wschód, gdzie stała się integralnym składnikiem każdej kuchni regionalnej. Długi okres przechowywania nasion (nawet 2-3 lata) zrekompensował trudy morskich podróży.

 

Papryczki chilli działają chemicznie na nasz organizm, a to nie dla wszystkich jest przyjemne. Kiedy już przetrwamy moment pierwszego skosztowania przyprawy, gdy mały ślad obecności chilli powoduje łzawienie i ślinotok, możemy nawet stwierdzić, że papryczki mają przyjemny smak, sprawiają przyjemność podniebieniu. Papryczki te zawierają dużo witaminyC, pobudzają apetyt, powodują obfite pocenie, a to przyczynia się do schładzania ciała - szczególnie ważnego procesu w klimacie gorącym. Efekt chłodzący wywołuje także poczucie spokoju i wyciszenia. Palący smak można złagodzić, pijąc jogurt lub mleko, ale nigdy wodę, wódkę lub piwo.

 

UPRAWA

Chilli należy do tej samej rodziny, co ziemniaki, pomidory, oberżyna i wilcza jagoda (pokrzyk). Gatunek ten to prawdziwa kopalnia obfitości, obejmuje co najmniej 150 różnych odmian, warto więc z góry założyć, że każda nieznana nam z wyglądu papryczka jest bardzo, bardzo OSTRA!!! Rosną one na krzewach wyrastających na około 60 cm, kwiaty ich są białe, owoce zaś mają różne kształty i wielkości. Niektóre papryczki przypominają kształtem grube palce (cayenne), spotyka się też bardzo drobne (chilli „ptasie oko", niezwykle ostre i stosowane w kuchni tajskiej) albo przypominające wyglądem miniaturową paprykę słodką, na przykład habanero - najostrzejsza odmiana chilli. Krzewy papryki rosną w strefie międzyzwrotnikowej do 1800 metrów nad poziomem morza. Ostrość papryki jest zróżnicowana w zależności od kilku czynników, jak temperatura w nocy, wilgotność gleby i powietrza. Znane nam zielone papryczki to po prostu niedojrzałe chilli; jeśli pozostawimy je na krzewach na dalsze 4 tygodnie, zrobią się czerwone. Dojrzałe papryczki przybierają także barwę pomarańczowożółtą, liliową, ciemnobrązową lub czarną.

Największym producentem i eksporterem chilli są obecnie Indie. Spora część zbiorów pozostaje jednak w kraju. Podróżujący po Radżastanie i południowych rejonach Indii zachwycają się sięgającymi po horyzont polami, na których suszą się papryczki chilli; widok taki przypomina ogromny, czerwony wschodni dywan.

Tajlandia, Meksyk, Japonia, Turcja, Nigeria, Etiopia, Uganda, Kenia i Tanzania także należą do największych producentów chilli, eksportujących zbiory do wielu krajów na całym świecie.

Najbardziej popularne są chilli meksykańskie, takie jak świeże zielone serrano, jalapeno czy poblano, stosowane do przyrządzania ognistych sals i potraw z fasoli, ryb i drobiu.

 

SMAK I AROMAT

Uwalniający się enzym kapsaicyna odpowiada za charakterystyczny, ostry smak papryczek. Badania wykazały, że niektóre składniki kapsaicyny (kapsaicynoidy) wywołują odmienne wrażenia smakowe - od krótkotrwałego do długo utrzymującego się ostrego posmaku. Pikantny smak wywołują nie tylko nasiona, ale przede wszystkim łożysko, czyli gąbczasta, biała tkanka, w której znajdują się owoce; zawiera ona większość kapsaicyny. Jeśli usuniemy nasiona i łożyska, to złagodzimy ostry smak chilli.

Ostrość chilli mierzy się jednostkami Scoville w skali od O (dla słodkiego chilli) do 300 000  (dla habanero). Dla uproszczenia skalę tę skrócono do dziesięciu jednostek, w której habanero otrzymuje palącą ocenę 10.

 

W KUCHNI

Ostre papryczki chilli zrewolucjonizowały kuchnie strefy międzyzwrotnikowej, których podstawą wyżywienia są pozbawione smaku składniki, takie jak maniok w Ameryce Łacińskiej oraz Afryce Równikowej, fasola w Meksyku i południowych stanach USA. Słynne meksykańskie potrawy jak moles, chilli con carne oraz potrawy kuchni Tex-mex obficie korzystają z chilli. Tajskie i malezyjskie potrawy curry, indonezyjskie sambale i sataje zawdzięczają chilli charakterystyczny smak. Chilli stanowi także podstawowy składnik wielu potraw kuchni seczuańskiej. Suszone i świeże chilli dodaje się do pikantnych, włoskich potraw z makaronem, a przepisy kuchni północnoeuropejskich przewidują chilli w marynatach, piklach i czatnejach.

 

 

 

Sproszkowana przyprawa chilli Przyprawa jest łagodniejsza w smaku od pieprzu kajeńskiego i nie tak drobno zmielona. Proszek chilli przygotowuje się z różnych odmian. Ciemne zabarwienie proszku chilli może świadczyć o zawartości papryczek ancho o charakterystycznym, rdzawoczerwonym kolorze.

 

 

Źródło (Tekst i Obrazy): S. Morris, "Przyprawy świata", Warszawa 2003r.

 


 

Uwaga! Nie dotykać dłonią okolic oczu i nosa po uprzednim kontakcie z papryką,

Waga: 40g

Kraj pochodzenia: CHINY

PRODUKT POSIADA ATEST KONTROLI JAKOŚCI

Sposób przechowywania: Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Chronić przed promieniami słonecznymi.

Produkt może zawierać śladowe ilości glutenu, orzechów ziemnych, innych orzechów, sezamu oraz soi.

Termin przydatności do spożycia: data znajduje się na opakowaniu
 
Składniki: 100% Chili 
 
100g = 7,50 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl