Cynamon Mielony

Dostępność: duża ilość
Cena: 3,00 zł 3.00
ilość szt.
Zyskujesz 0 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Opis

Cynamon już w starożytności wykorzystywano podczas różnych obrzędów. Egipcjanie używali cynamonu do balsamowania zwłok. W świątyni, zbudowanej przez królową Hatszepsut około 1489 roku p. Ch., odkryto hieroglify, z których wynika, że władczyni ta wysyłała statki do kraju Punt, leżącego na obszarze dzisiejszej Somalii, po cynamon, kadzidło i mirrę. Wzmianki w całym tekście Starego Testamentu wskazują na fakt, że cynamon był cenniejszy od złota. Rzymski cesarz Neron, który podobno w ataku furii zamordował swoją żonę, w czasie jej uroczystości pogrzebowych kazał spalić roczny zapas cynamonu, okazując tym skruchę.

Handel cynamonem został po raz pierwszy opisany w XIII wieku

przez arabskiego pisarza Kazwiniego. Kolejne narody i grupy kupieckie bogaciły się na handlu tą aromatyczną przyprawą: w 1500 roku Portugalczycy, potem Holendrzy; a następnie Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska. Kupcy wiozący europejskich podróżników na wyspę Cejlon (obecnie Sri Lanka) rozrzucali cynamon na pokładach swoich statków i by zadziwić swoich pasażerów, mówili: „Teraz czujecie jego zapach, a zaraz go zobaczycie". Była to prawda, bowiem cynamon najwyższego gatunku rośnie na nisko położonych terenach, a wystarczają mu ubogie, piaszczyste gleby. W wiktoriańskim języku kwiatów cynamon mówił: mój los jest twoim losem. W Australii kochankowie wręczali sobie bukiety zawierające cynamon, który miał obrazować ciepło i miłość.

 

UPRAWA

Ojczyzną cynamonu jest Sri Lanka, Birma oraz południowe wybrzeże Indii, ale przyprawa najwyższego gatunku pochodzi ze Sri Lanki. Obecnie uprawiany jest z powodzeniem w Ameryce Południowej i Indiach Zachodnich. Duże plantacje znajdują się także na Seszelach i wyspie Reunion. Tam roślina trafiła ze Sri Lanki, przywieziona przez przedsiębiorczego misjonarza, Pierre’a Poivre.

 

Cynamon jest pozyskiwany z krzaczastych, wiecznie zielonych drzew z rodziny wawrzynowatych, prowadzonych jako niskie krzewy, tak aby ułatwić zbiory. Krzewy rosną najlepiej w osłoniętych miejscach, w warunkach o umiarkowanych opadach i temperaturze. Na każdym krzewie rośnie 8-10 poziomych gałązek, które zbiera się co trzy lata w porze deszczowej, gdy łatwiej jest zdejmować z nich korę. Cienkie gałązki najpierw obiera się z kory zewnętrznej, po czym obija korę wewnętrzną prętem mosiężnym, aby ją obluzować. Po wykonaniu długich nacięć kora zostaje zdjęta i rozpoczyna się proces suszenia. Ruloniki kory są codziennie zwijane ręcznie do momentu uzyskania odpowiedniej spójności, a wszelkie odpadki stosuje się jako wypełnienie dłuższych ruloników.

 

SMAK I AROMAT

Cynamon charakteryzuje się cudownie egzotycznym, słodkawym, aromatycznym bukietem i ciepłym smakiem.

 

W KUCHNI

Na całym świecie cynamon jest cenionym składnikiem wielu potraw. Laski cynamonu dodajemy do potrawek, dań z ryżu, wina grzanego i ponczu, a także do syropów, kandyzowania owoców. W Meksyku cynamon dodaje się kubków gorącej, parującej czekolady. Mielony cynamon podnosi walory smakowe wypieków i kruchych ciasteczek.

 

 

W MEDYCYNIE I INNYCH DZIEDZINACH

Cynamon działa pobudzająco, ściągająco i wiatropędnie; leczy się nim biegunkę i schorzenia żołądka. Podawany jest rodzącym kobietom jako środek uspokajający. Z długich, ciemnych, lśniących liści drzewa cynamonowego o przepięknym aromacie otrzymujemy olejek eteryczny, stosowany zamiast olejku goździkowego. Olejek pozyskiwany ze zmielonej kory stosowany jest w produkcji perfum. Meksykanie dodają go do czekolady jako środek aromatyzujący.

 

PRZECHOWYWANIE

Cynamon przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku, ustawionym w ciemnym, chłodnym miejscu;

 

 


 

DOBRA RADA

Cynamon w kawałku lub sproszkowany jest dodatkiem do wielu dań deserowych i obiadowych.

Jeśli przygotowujemy grzane wino, dodajemy dwie laski cynamonu wraz z innymi przyprawami. Całość należy podgrzewać na małym ogniu.

Cukrem cynamonowym można posypać brzoskwinie, nektaryny, gruszki jabłka, a następnie grillować. Podawać gorące ze schłodzoną, gęstą kwaśną śmietaną.

Aby przyrządzić tost cynamonowy, musimy opiec chleb z jednej strony, nieopieczoną stronę posmarować masłem, posypać cynamonem i opiekać do uzyskania złotego koloru. Cynamon dodajemy też do bułeczek podawanych z zupą pomidorową lub zupą z dyni.

Gorącą, słodką, świeżo zaparzoną kawę mieszamy laską cynamonu, kawę capuccino posypujemy sproszkowanym cynamonem. Takie napoje są wyborne.

 


Bibliografia: 

S. Morris, "Przyprawy świata", Warszawa 2003r.


 

Waga: 40g 

Kraj pochodzenia: Indonezja

PRODUKT POSIADA ATEST KONTROLI JAKOŚCI

Sposób przechowywania: Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Chronić przed promieniami słonecznymi.

Produkt może zawierać śladowe ilości glutenu, orzechów ziemnych, innych orzechów, sezamu oraz soi.

Termin przydatności do spożycia: data znajduje się na opakowaniu
 
100g = 7,50 
 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl