Goździki Mielone
Opis
Goździki Mielone
NAZWA BOTANICZNA: Goździkowiec korzenny (Eugenia caryophyllus)
Wiele prawdy kryje się w powiedzeniu, że gałka muszkatołowa musi czuć morze, ale goździk musi je widzieć". Mieszkańcy Moluków, czyli Wysp Korzennych (należących do Indonezji) sadzili drzewo goździkowe, aby upamiętnić narodziny potomka.Jeżeli drzewo przyjęło się, stanowiło to dobrą wróżbę. Dzieci nosiły korale z goździków, ponieważ wierzono, że w ten sposób można odpędzić złe duchy i choroby. Już 3000 lat p. Chr. chińscy medycy znali lecznicze własności goździków. Przed złożeniem wizyty cesarzowi, dygnitarze ssali goździki, by odświeżyć oddech. Obecnie eugenol - lotny olejek otrzymywany z goździków jest składnikiem wielu past do zębów i płynów do płukania gardła.
Goździkowiec korzenny to duże drzewo należące do rodziny mirtowatych. Osiąga nawet 12 metrów. Jego pachnące liście mają intensywny zielony kolor. Pochodzi z Moluków, archipelagu należącego do Indonezji. Niegdyś wyspy te były jedynym miejscem uprawy goździkowców. Na początku XVIII wieku Francuzi postanowili złamać monopol na handel tą przyprawą. Pierre Poivre, który przewiózł sadzonki cynamonowca cejlońskiego na Seszele, otrzymał polecenie przemycenia sadzonek goździkowca korzennego na Mauritius. Stamtąd trafiły na wyspy Zanzibar i Pemba, położone u zachodniego wybrzeża Afryki, które z czasem stały się największymi producentami goździków w świecie.
Jako przyprawę
używa się częściowo rozwinięte pączki kwiatowe goździkowca; pierwsze zbiory pozyskuje się po 6-8 latach. Goździkowiec jest drzewem kapryśnym, po obfitych płonach mogą nastąpić bardzo ubogie.
goździki zbiera się ręcznie, tak aby nie uszkodzić gałązek. Pączki pozostawione na drzewach rozwijają się w różowe lub szkarłatne kwiaty. Powolne suszenie na słońcu sprawia, że pączki zmieniają kolor z różowego na blado rdzawy. Zbyt szybki proce suszenia sprawia, że goździki robią się kruche oraz pomarszczone.
SMAK I AROMAT
Drzewo Goździkowe w naturze jest źródłem niezapomnianych doznań; jego ciepły korzenny aromat wydaje się wszechobecny. Goździki mają lekko drażniący, słodko-cierpki, korzenny smak.
W KUCHNI
Goździki wchodzą w skład wielu klasycznych mieszanek przyprawowych, jak chińska przyprawa ”pięć smaków”, hinduskie i orientalne mieszanki curry, oraz europejskie mieszanki przypraw do marynat, grzanego wina czy wypieków.
Goździki w całości często służą do przyprawiania duszonych ryb, drobiu, dziczyzny czy innych mięs. Występują w sosach klasycznych, a także przepisach na świąteczne szynki.
Goździki bardzo dobrze pasują do jabłek i dlatego są dodawane do przecierów jabłkowych, szarlotek oraz tart jabłecznych i budyniów. Na całym świecie. Zmielone goździki dodają smaku ciężkim ciastom, kruchym ciasteczkom, piernikom i leguminom.
W MEDYCYNIE
Otrzymywany z pączków kwiatowych, liści i gałązek goździkowca olejek eteryczny jest cennym towarem o silnych własnościach antyseptycznych i konserwujących. Olejek goździkowy wchodzi w skład past do zębów oraz płynów do płukania ust czy gardła. Poza tym jest stosowany w leczeniu wzdęć, kolki, niestrawności i nudności. Nasączony nim wacik przyłożony do chorego zęba łagodzi ból.
PRZECHOWYWANIE
Kupione goździki w całości można długo przechowywać w chłodnym, zaciemnionym miejscu. Do mielenia wybieramy tylko tzw. główkę goździka, która powinna być nieuszkodzona.
Źródło (Tekst i Obrazy): S. Morris, "Przyprawy świata", Warszawa 2003r.
Waga: 20g
Kraj pochodzenia: BRAZYLIA
PRODUKT POSIADA ATEST KONTROLI JAKOŚCI
Sposób przechowywania: Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Chronić przed promieniami słonecznymi.
Produkt może zawierać śladowe ilości selera, gorczycy, glutenu, orzechów ziemnych, innych orzechów, sezamu oraz soi.
10zł/100g