Kmin Rzymski Ziarno ( Kumin )
Opis
KMIN RZYMSKI
Cuminum cyminum
HISTORIA
Kmin rzymski ma długą i fascynującą historię. Wiele świadczy o tym, że już 5000 lat temu był znany Egipcjanom, bowiem nasiona kminu znaleziono w piramidach. Biblia wspomina o młóceniu kminu drągiem - metoda ta jest nadal stosowana w uboższych rejonach wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Grecki filozof i ceniony botanik Teofrast uważał, że „kmin należy przeklinać i bić w czasie siewu, jeżeli zbiór ma być dobry i obfity". W starożytności kmin rzymski był symbolem chciwości i złośliwości. W Średniowieczu opinia o kminie uległa jednak zmianie i od tej pory jest on uważany za symbol wierności. Na przykład w Niemczech, gdzie kmin jest nadal popularną przyprawą, państwo młodzi, idąc do ślubu mają przy sobie odrobinę nasion kminu, ponieważ symbolizują one wzajemną wierność.
UPRAWA
Kinin rzymski jest niewielką, roczną rośliną zielną należącą do tej samej rodziny, co pietruszka. Wyrasta na około 25 centymetrów. Ojczyzną kminu są wschodnie wybrzeża Morza Śródziemnego i górny Egipt. Obecnie jednak plantacje tej rośliny są w Maroku, Iranie, Turcji, Indiach, Chinach i obu Amerykach. Najlepiej rośnie w klimacie ciepłym o małych opadach deszczu; lubi nasłonecznione stanowiska. Jego niewielkie białe lub różowe kwiaty tworzą baldachy, podobnie jak w przypadku innych roślin z rodziny baldaszkowatych.
Zbiór odbywa się mniej więcej po czterech miesiącach od sadzenia. Niewielkie, sierpowate nasiona o brązowożółtym zabarwieniu mają po dziewięć rowków. Nasiona kminu są czasem mylone z kminkiem, ale odróżniają się jaśniejszą barwą. Istnieje też odmiana kminu czarnego, uprawiana w Iranie. Nasiona jej są mniejsze i charakteryzują się słodszym aromatem. Kmin czarny czasem można pomylić z czarnuszką, która bywa w kuchni indyjskiej nazywana czarnym kminkiem.
SMAK I AROMAT
Kmin rzymski ma silny, korzenno-słodki aromat i lekko cierpkawo-gorzki smak, szczególnie wyczuwalny po zmieleniu. Często miesza się go z kolendrą, która znosi jego gorzki smak. Prażenie przed zmieleniem nadaje przyprawie lekką orzechową nutę, łagodząc jego smak.
W KUCHNI
Ze względu na silny zapach mielony kmin cieszy się największą popularnością w kuchniach obficie korzystających z przypraw; należą do nich: hinduska, bliskowschodnia, północnoafrykańska i meksykańska.
Kmin jest podstawowym składnikiem większości hinduskich mieszanek curry i garam masala.
Dodawany jest do zup i duszonych potraw mięsnych, szczególnie marokańskich potraw z jagnięciny i meksykańskich potraw mięsnych, takich jak chili con carne. Dzięki łagodnemu, pozbawionemu goryczy smakowi nasiona kminu rzymskiego są cenione w kuchni hinduskiej jako przyprawa do dań wegetariańskich, ryżu i potraw dhal(Z fasoli).
Kmin bardzo dobrze smakuje z ryżem. Stanowi dodatek do klasycznych dań, jak kapusta kiszona, marynaty, kiełbas czy sera. Jest też składnikiem holenderskiego sera, produkowanego według starej, średniowiecznej receptury.
W MEDYCYNIE
Kmin pobudza apetyt; zyskał też sławę środka łagodzącego zaburzenia żołądka, wzdęcia, kolkę i biegunkę. Wchodzi też w skład leków weterynaryjnych. Olejek pozyskiwany z kminu jest wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym.
DOBRA RADA
Zanim dodamy do potrawy całe nasiona kminu, powinniśmy prażyć je kilka minut na patelni o grubym dnie, aż poczujemy aromat.
Bibliografia:
S. Morris, "Przyprawy świata", Warszawa 2003r.
Waga: 40g
Kraj pochodzenia: SYRIA
PRODUKT POSIADA ATEST KONTROLI JAKOŚCI
Sposób przechowywania: Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Chronić przed promieniami słonecznymi.
Produkt może zawierać śladowe ilości selera, gorczycy, glutenu, orzechów ziemnych, innych orzechów, sezamu oraz soi.
10zł /100g