Kozieradka Mielona

Dostępność: duża ilość
Cena: 4,00 zł 4.00
ilość szt.
Zyskujesz 0 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

KOZIERADKA

Trigonella foenum-graecum

 

Pochodzenie nazwy botanicznej kozieradki pospolitej można rozszyfrować bez trudu: trigonella oznacza trójkątne nasiona, a foenum-graecum - greckie siano; jednocześnie słowa te wyjaśniają przeznaczenie kozieradki - na paszę dla bydła. Kozieradkę znali już starożytni Egipcjanie, stosowali ją bowiem do balsamowania zwłok oraz jako kadzidło. W starożytnym Rzymie karmiono nią bydło (we Włoszech nadal jest uprawiana na paszę). Ponadto kozieradka przywraca odpowiedni poziom azotu w glebie, a więc działa jak nawóz naturalny.

 

UPRAWA

Kozieradka pospolita pochodzi z Indii i południowej Europy. Rośnie dziko na obszarze Afryki Północnej, Indii, Pakistanu, Libanu, Egiptu, Francji i Argentyny, a także jest tam uprawiana na skalę przemysłową oraz eksportowana. Kozieradka to zielona roślina roczna, dorastająca do mniej więcej 60 centymetrów. Jej jasnozielone liście kształtem przypominają koniczynę. Kwitnie na biało. Z każdego strączka kozieradki otrzymuje się 10-20 nasion.

 

SMAK I AROMAT

Kozieradka ma silny aromat podobny do curry - cała roślina wydziela charakterystyczny, aczkolwiek lekki aromat sproszkowanej przyprawy curry. W smaku przypomina przypalony cukier. Każdy, kto kiedykolwiek próbował tradycyjnego lub niedrogiego curry z pewnością doszuka się w nim aromatu kozieradki.

 

W KUCHNI

Wyciąg z kozieradki stosuje się na skalę przemysłową do doprawiania sztucznego syropu klonowego i czatneju z mango. Dzięki wysokiej zawartości białka, soli mineralnych i witamin, kozieradka stanowi ważny składnik potraw warzywnych i dhal w biedniejszych regionach Indii. Suszone i świeże liście kozieradki, zwane przez hindusów methi, są używane często w połączeniu z warzywami, takimi jak szpinak, ziemniaki i yam.

Nasiona kozieradki stanowią składnik wielu sporządzanych zarówno w domu, jak i na skalę przemysłową mieszanek curry. Niewielkie nasiona wyglądają jak drobniutkie, beżowe kamyki i są bardzo twarde i trudne do zmielenia w domu. Dodaje się je do przyrządzania dań rybnych i warzywnych potrawek curry.

 

W MEDYCYNIE

W średniowieczu kozieradkę uważano za skuteczny środek przeciwdziałający

łysieniu. Indonezyjczycy do dziś uważają ją za środek wzmacniający włosy Tradycyjnie jest stosowana jako środek przyspieszający przemianę materii, a także pomagający w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi u osób

chorych na cukrzycę. Kozieradka łagodzi też zaburzenia pracy żołądka i układu trawiennego oraz obniża ciśnienie krwi. Zawiera także dużo żelaza, toteż podaje się ją w przypadkach anemii. Sproszkowana kozieradka jest czasami stosowana jako barwnik.

 

PRZYGOTOWANIE

Nasiona należy prażyć przed zmieleniem. Ich smak będzie łagodny; zbyt silnie uprażone są gorzkawe.

Możemy moczyć je przez noc; będą miały galaretowatą konsystencję, ułatwiającą mieszanie ze składnikami past curry.

Możemy również pozostawić nasiona do wykiełkowania. Kiełkowanie nasion kozieradki jest bardzo proste: wsypać 2-3 łyżki nasion słoika i przykryć gazą umocowaną gumką. Płukać wodą i przecedzać raz lub dwa razy dziennie, aż wykiełkują. Kiełki dorzucone do sałatek nadają im intrygujący smak; można je też wkładać do kanapek z awokado, pomidorami lub sera

Smak kozieradki jest silny, charakterystyczny, toteż należy dodawać jej niewiele.

 


 

 S. Morris, "Przyprawy świata", Warszawa 2003r

 


Waga: 40g 

Kraj pochodzenia: INDIE 

PRODUKT POSIADA ATEST KONTROLI JAKOŚCI

Sposób przechowywania: Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Chronić przed promieniami słonecznymi.

Produkt może zawierać śladowe ilości selera, gorczycy, glutenu, orzechów ziemnych, innych orzechów, sezamu oraz soi.

Termin przydatności do spożycia: data znajduje się na opakowaniu
 

10zł/100g

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl