Sól Himalajska Gruboziarnista

Dostępność: średnia ilość
Cena: 6,00 zł 6.00
ilość szt.
Zyskujesz 0 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

SÓL

NAZWA CHEMICZNA: Chlorek sodu

 

 

Sól nie tylko podnosi walory smakowe potraw, ale jest niezbędna do życia. W jej skład wchodzą dwa pierwiastki - sód i chlor, przy czym sód jest pierwiastkiem śladowym, a jednocześnie podtrzymującym życie ludzi i zwierząt.

 

SMAK I AROMAT

Sól to przyprawa uniwersalna, wydobywająca smak potraw zarówno słodkich, jaki słonych. Jest bezzapachowa, ale ma wyraźny smak; bez niej posiłki byłyby nudne i mdłe.

 

W KUCHNI

Sól jest stosowana do konserwowania mięsa, ryb i warzyw. Pewien niezwykły przepis chiński zaleca zasypanie kurczaka solą - po godzinnym pieczeniu delikatny, soczysty kurczak jest gotowy do podania, a sól można ponownie wykorzystać.

 

W MEDYCYNIE

Płukanie gardła wodą z solą jest tradycyjnym i skutecznym lekiem na przeziębienia i uśmierzającym ból gardła.

 

PRZECHOWYWANIE

Sól powinniśmy przechowywać w szczelnym pojemniku, umieszczonym w suchym miejscu. Nie należy przechowywać soli w srebrnych solniczkach ani pozostawiać w soli srebrnych łyżeczek, ponieważ zawarty w soli chlor reaguje ze srebrem, tworząc zielony nalot.

 

 

GATUNKI SOLI

Sól kamienna, czyli wydobywana z ziemi, pochodzi ze złóż, które tworzyły się przez tysiące lat na skutek wysychania jezior i mórz. Jeśli pokłady soli znajdują się w głębi Ziemi, to wpompowuje się do nich wodę, a na powierzchnię wydobywa solankę, z której po odparowaniu wytrąca się sól.

W ten sposób otrzymuje się sól kuchenną.

Solą kamienną nazywa się z reguły sól kopalnianą, dostarczaną w większych kryształach. Niektórzy uważają, że ma ona lepszy smak. Sól kamienną rozdrabnia się w specjalnym młynku lub uciera w moździerzu.

Sól morską uzyskujemy w wynik parowania wody morskiej w sposób naturalny lub sztuczny. Niektórzy uważają, że sól morska jest najsmaczniejsza i najlepiej nadaje się zarówno do gotowania, jak i użytku stołowego.

Sól Himalajska w rzeczywistości jest jasnoszara, a po zmieleniu ma różowawy odcień. Stosuje się ją jako przyprawę i dodatek do potraw hinduskich; charakteryzuje się wyraźnie wyczuwalnym, szczypiącym smakiem z lekką nutą dymu. Kolor różowy otrzymuje się poprzez oczyszczanie.

 

Bibliografia: S. Morris, "Przyprawy świata", Warszawa 2003r.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl